Forum Jestem Mamą Anioła... Strona Główna


Jestem Mamą Anioła...
Forum wszystkich tych, których bocian zgubił się w zamieci
Odpowiedz do tematu
ZUS- zwolnienie
Minia



Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 407
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

Kochane,

siedzę już prawie miesiąc na zwolnieniu- mam chodzące. Zastanawiam się, czy ZUS kontroluje jeszcze Panie w ciąży. Moja mama 6lat temu była na komisji.

Obawiam się, ponieważ zwolnienie wystawiają mi na adres zameldowania, a tam mieszka Babcia, która nie wie o ciąży, a poza tym średnio wie, co się dzieje.

Zastanawiam się, czy powinnam do ZUSu zgłosić adres pobytu? To mieszkanie jest nasze, ale nie mamy jeszcze aktu i nie możemy się zameldować.

Któraś z Was miała może taką wizytę lub wezwanie? Z jakim wyprzedzeniem je wysyłają?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Kasia W.



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 1964
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kalisz

Minia odpisuje to co wiem.

Podobno zwolnienia ciążowe nie są sprawdzane,tymbardziej że masz chodzone.
Jeśli chodzi o adres pobytu to zadzwoń anonimowo do ZUSu i się dowiedz czy informować Ich czy nie o innym adresie.
Z tego co wiem Kobity były wzywane na kontrole ale ostatnio pojawiły się też głosy,że pracownicy ZUSu odwiedzają w domu.
Arek przeczytał kiedyś w Gazecie prawnej,że nie ma takich odwiedzin,ale tak czy siak czujnym trzeba być.

Ja byłam 3 razy w ZUSie ale jak miałam L-4 od psychiatry czysta formalność wezwanie dostałam np.w piątek na przyszły czwartek.

Masz prawo wyjść bedąc na zwolnieniu do apteki,na badania, spacer także Kochana spokojnie odpoczywaj a ZUSem się nawet nie przejmuj.

Jak byłam w ciąży z Adą to po pół roku choroby trzeba było składać papiery o rechabilitacje i zostawała ona przyznan każdemu,teraz jest o tyle dobrze,że Kobieta w ciąży mogą przebywać na świdczeniu 270 dni.
Znalazłam forum ale z 2005 roku gdzie Kobity były na komisji także mysle,że teraz możemy być spokojne.

Minia moim zdaniej poronienie to wystarczajacy powód by być na chorobowym całą ciąże obojętnie jakie są warunki pracy,ale wiadomo ile ludzi tyle opinii ja trzymam się twardo swojego i już.

Buziaki


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
agneskapineska
Administrator


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Kacha dobrze gada Very Happy Polać Jej Very Happy SOK Laughing Laughing
Miniuś, co by nie było jesteś po poronieniu i choćby nie wiem co - maluch jest najważniejszy, więc spokój, spokój i jeszcze raz lenistwo Smile :*


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
UK35



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 683
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: okolice Łodzi

Też się za bardzo na tym nie znam, ale przecież zawsze mogłaś potrzebować pomocy i przeniosłaś się do domu, w którym może Ci ją ktoś zapewnić. Bo nie uwłaczajac Twojej babci podejrzewam, że nie byłąby w stanie zapewnić Ci opieki. A skoro dostałaś zwolnienie tzn. że jest jakieś niebezpieczeństwo. Więc myślę, ze nie musisz się martwić. A spokój teraz dla Was najważniejszy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Minia



Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 407
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

Dzięki Babeczki Very Happy Polałabym coś...


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
ślimaczuś



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1289
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa/Radom

7 stycznia 2009 r.Tematy: ZUS, ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne
AAAPoleć znajomemu Drukuj0W 2009 roku dłużej na zasiłku chorobowymKobiety ciężarne prowadzące własne firmy mogą korzystać z zasiłku nawet do 270 dni.

Od nowego roku obowiązuje ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654). Przepisy tej ustawy zmieniają m.in. przepisy kodeksu pracy w części dotyczącej urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Okres zasiłku
Ustawa wydłuża maksymalny okres otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży ze 182 dni do 270 dni. Jak pokazuje praktyka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku ciąż zagrożonych limit 182 dni jest zbyt krótki. Wprowadzenie tej zmiany zapewni kobietom w ciąży dostęp do świadczeń zapewniających im dochód w okresie, kiedy zmuszone są one przebywać na długotrwałych zwolnieniach lekarskich w związku z ciążą.

Prawo do nowego, dłuższego okresu zasiłkowego przysługuje, jeżeli dotychczasowy, 182-dniowy okres zasiłkowy upłynął 31 grudnia 2008 r. lub po tej dacie. Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego na podstawie zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, kiedy przed 1 stycznia 2009 r. została wydana przez ZUS decyzja przyznająca świadczenie rehabilitacyjne. Osobom tym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przyznane tą decyzją. Także gdy 182-dniowy okres zasiłkowy został przez ubezpieczoną wykorzystany przed 31 grudnia 2008 r. (najpóźniej 30 grudnia 2008r.), to na wniosek ubezpieczonej złożony przed 1 stycznia 2009 r. albo po tej dacie zostanie ustalone prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na dotychczasowych zasadach.

Dłuższy macierzyński
Od tego roku nie tylko pracownice, ale także kobiety prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogły dłużej opiekować się dzieckiem po porodzie.

Urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi 20 tygodni. Jeśli urodzą się bliźniaczki, to długość urlopu wzrośnie do 31 tygodni.

Jeśli kobieta prowadząca własną firmę po urodzeniu dziecka będzie musiała pozostać w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to po wykorzystaniu przez nią urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu.

W takim przypadku urlop macierzyński przerywa się na okres, w którym z urlopu macierzyńskiego korzysta ojciec. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez kobietę z firmą i ojca wychowującego dziecko nie może jednak przekraczać nowego wymiaru określonego w znowelizowanym kodeksie pracy.

Warto także wiedzieć, że ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres sprawowania opieki nad dzieckiem. Termin jego wypłaty odpowiada okresowi pobytu ubezpieczonej dobrowolnie w szpitalu w przypadku, gdy kobieta przedsiębiorca wymaga opieki szpitalnej. Zainteresowana, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, ma za ten okres prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach. Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłaconego obojgu rodziców nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek opiekuńczy
Od 1 stycznia 2009 r. ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32 i art. 33 tej ustawy, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, tj. do 56 dni, w okresie korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie i jej pobytu w szpitalu. Wymiar zasiłku nie jest związany z rokiem kalendarzowym. Przysługuje z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, którego matka przebywa w szpitalu. Przepis ten ma zastosowanie do ubezpieczonego - ojca dziecka lub innego ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Ważne!

Ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie za okres pobytu matki dziecka w szpitalu. Niezwłocznie po wypisaniu ubezpieczonej ze szpitala powinien on poinformować o tym fakcie płatnika zasiłku macierzyńskiego oraz udokumentować datę wypisania ze szpitala


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
ślimaczuś



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1289
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa/Radom

[link widoczny dla zalogowanych]

Może komuś sie przyda, ewentualnie str. 8 o wymiarze czyli 270 dni.
Jednym slowem przez cały okres ciazy przysługuje zwolnienie i nie ma juz komisji po 180 dniach


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ślimaczuś dnia Wto 22:00, 18 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
ślimaczuś



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1289
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa/Radom

Co by nie było wątpliwosci to podstawa prawna:
Zgodnie z art. 6. 1. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.): „Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.” Zgodnie z art. 8 powoływanej ustawy: „Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
ZUS- zwolnienie
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu