Forum Jestem Mamą Anioła... Strona Główna


Jestem Mamą Anioła...
Forum wszystkich tych, których bocian zgubił się w zamieci
Odpowiedz do tematu
Mania27



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Sylwuś możesz zbadać tą, w moim przypadku nieszczęsną, prolaktynę, bo ten hormon wiele miesza w organizmie. A antyciała antykardiolipinowe robisz tylko ty, bo jest to badanie na wykrycie czy w trakcie ciąży twoja krew działa normalnie i czy organizm nie wytwarza antyciał ... piszę to z pamieci, w każdym razie jeśli coś jest nie tak to mogą powstawać zakrzepy i wtedy np nie dopłynie krew do zarodka i dlatego może obumrzeć, tyle ci mogę powiedzieć z mojej potocznej wiedzy którą posiadam Smile Ale znając naszą kochaną Pinezkę to zaraz zapoda tu jakis wyszukany tekścik od wujka google Smile
Co do innych hormonów. Pytanie czego chciałabyś się dowiedzieć. Jeśli chcesz wiedzieć czy była owulacja i mniej więcej jesteś w stanie przewidzieć, no po śluzie, że była to robisz badanie progesteronu, najlepiej 7-8 dni po domniemanej owulacji i razem wtedy możesz wykonać badanie prolaktyny.
Czyli reasumując: w tym cyklu miedzy 19 a 24 dc mozesz zbadać: PROLAKTYNĘ i PROGESTERON, po wyniku progesteronu poznasz czy była owulka i czy wartościowa, dodatkowo jeśli okaże się że masz podwyższoną prolaktynę to może być odpowiedź na pytanie co mogło ewentualnie namieszać w pracy progesteronu.
W obojętnie którym dniu cyklu możesz też zbadać tarczycę: TSH oraz ft4 i ft3.
Sorki, ze tak chaotycznie to wszystko napisałam , jak coś jest nie jasne to pytaj Smile papa


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mania27 dnia Sob 13:49, 16 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
renia1980



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: dolnośląskie

Witajcie,
kiedy powinnam zrobić badanie prolaktyny jak podejrzewam, że ten cykl będzie bezowulacyjny, bo już 24 dc i nic. A przy moich cyklach zawsze miałam około 22-24 dc.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Minia



Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 407
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

reniu na drugiej stronie agneska to wyjaśniła Smile tylko nie wiem, czy jest sens robić, jeśli nie było owu. Tu może dziewczyny pomogą


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
agneskapineska
Administrator


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Reniu:
Najlepiej badać prolaktynę między 20-22 dc. w cyklach regularnych (lub 7-9 dni po owulacji). Uzasadniam to tym, że prolaktyna daje nam obraz przebytej owulacji - wpływa na ciałko żołte i na całą fazę lutealną ( w pierwszym poście napisałam, że wysoka PRL może być przyczyną niedomogi ciałka żółtego).
Badanie należy robić w godzinach porannych, ale nie wczesnych rannych, ze względu na rytm dobowy prolaktyny (w nocy jej poziom wzrasta), więc najlepiej ok. 9.00 - 10.00. Najlepiej przyjść na badanie wcześniej, żeby organizm się wyciszył.
Ważne: w dniu poprzedzającym badanie nie wolno współżyć. Współżycie podwyższa poziom prolaktyny.

Faza owulacyjna trwa około 36 godzin. Po osiągnięciu dostatecznego stężenia estrogenów (tzw. set - point) w krwi, wydzielanie FSH ulega zahamowaniu, co średnio przypada na 12-16 dzień cyklu. Estrogeny pobudzają za to wydzielanie LH, które umożliwia przekształcenie pęcherzyka Graafa w ciałko żółte (luteinizacja), a przez to sekrecję progesteronu i estrogenów. Przysadka mózgowa jednorazowo wytwarza wysoką dawkę LH (tzw. pik LH), która inicjuje końcowe procesy dojrzewania komórki jajowej, doprowadzając po 16-32 godzinach do jajeczkowania, czyli pęknięcia pęcherzyka Graafa (w tym czasie ma on około 20 mm) i uwolnienia komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. W ciągu jednego cyklu dojrzewa najczęściej zaledwie jeden pęcherzyk. Nie prawdą jest, że owulacja następuje kolejno z każdego jajnika na przemian. Kobiety z jednym jajnikiem mogą mięć tyle samo owulacji w roku ile kobiety z dwoma. W momencie utraty jednego organu, całą pracę przejmuje na siebie drugi. USG robione na kilka dni przed owulacją może przewidzieć, z którego jajnika odbędzie się jajeczkowanie i czy wogóle jest dominujący pęcherzyk.
W czasie owulacji może występować krwawienie do jamy otrzewnej z pękniętego pęcherzyka. To wywołuje podrażnienie i ból w dole brzucha. To tak zwany ból owulacyjny, a pojawia się na krótko przed, w trakcie lub po owulacji. Może trwać parę minut, godzin, a nawet dni. Najczęściej nie oznacza jednak samego momentu pęknięcia pęcherzyka. Ból nie informuje, z jakiego jajnika odbędzie się czy odbyło jajeczkowanie. Jajniki mogą nabrzmiewać i boleć podczas indukcji owulacji lub z powodu poowulacyjnego ich powiększenia. Czasem dolegliwość jest objawem endometriozy. Wiele kobiet, które regularnie owulują nie odczuwają żadnych bóli.

Nadmiar prolaktyny powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Miesiączki mogą się wówczas pojawiać się częściej niż co 25 dni, albo rzadziej niż co 33. Oprócz tego mogą być bardzo skąpe, lub w ogóle mogą zaniknąć. Zdarza się też, że cykle są bezowulacyjne – co jest często przyczyną niemożności zajścia w ciążę. Wśród innych skutków nadmiaru prolaktyny wyróżnia się: obniżenie popędu seksualnego, a czasem także bóle głowy czy zaburzenia widzenia, gdy odpowiedzialny za stężenie prolaktyny jest gruczolak przysadki mózgowej. W przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy (co jest też powodem zaburzeń stężenia prolaktyny), kobiety tyją bez powodu. Niestety może się zdarzyć tak, że piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk, a u kobiety mimo braku ciąży, pojawia się mleczny wyciek z sutka.

Przypadłość tę, często określa się mianem hiperprolaktynemii. Jeśli pojawią się u nas kłopoty z miesiączką, należy zgłosić się do ginekologa – endokrynologa, który najpierw zleci badanie poziomu prolaktyny we krwi. Badanie najlepiej robić rano, między godziną 8 a 12, po przespanej nocy i na czczo. Dzień wcześniej nie należy współżyć, jeść obfitej kolacji, ani zbytnio się wysilać (ćwiczyć). Test polega na zbadaniu poziomu prolaktyny, następnie podaniu doustnie 100 mg metoklopramidu i ponowną ocenę stężenia prolaktyny. Jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości, po 60 minutach stężenie prolaktyny powinno zwiększyć się mniej niż pięciokrotnie.

Jeśli hormonu będzie za dużo, zaleca się wykonanie badania hormonów tarczycy – jeśli wyniki nie wskazują na niedoczynność gruczołu, czasem powtarza się badanie poziomu prolaktyny. Może się jednak okazać, że przyczyną hiperprolaktynemii jest gruczolak przysadki mózgowej – wówczas konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego.

W przypadku gruczolaka przysadki mózgowej, leczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Guz powstaje z tkanki gruczołowej i ma zdolność wydzielania hormonów. Im większy jest guz, tym więcej hormonów może on wydzielać. Większość z nich to nowotwory łagodne. Jeśli zostaną wykryte, gdy są małe, często wystarczy podawanie leków, a znikną po kilku miesiącach terapii. Jeśli guz okaże się duży i nie znika po farmakoterapii, konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku wyleczenia, konieczna jest stała kontrola endokrynologiczna i badanie poziomu prolaktyny.

Często problemy z zajściem w ciążę, wynikają właśnie z nadmiaru prolaktyny i wspomnianych wyżej bezowulacyjnych cykli miesiączkowych. Dlatego warto wykonać test i w razie wysokiego stężenia hormonu, przyjmować odpowiednie leki, które pozwolą wyregulować ilość prolaktyny i ułatwią zajście w ciążę.

Prolaktyna

Prolaktyna jest hormonem przysadki. Jej podwyższone stężenie obniża poziom gonadotropin (zwłaszcza LH), zaburza mechanizm owulacji i prowadzi do niewydolności fazy lutealnej. Jej poziom jest względnie stały w cyklu miesiączkowym, lecz ulega zmianom w dobowym i jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku.

NORMY

3-15 ng/ml
wynik idealny

15-20 ng/ml
wynik dobry
(leczenie tylko w wąsko wybranych przypadkach)

20-25 ng/ml
łagodna hiperprolaktynemia

> 25 ng/ml
hiperprolaktynemia

Przelicznik: 1 ng/ml = 20 mIU/l

Uwagi:

1. Hiperprolaktynemia jest czasem związana z niedoczynnością tarczycy. Przed leczeniem warto tą przyczynę wykluczyć.

2. Leczenie łagodnej hiperprolaktynemii daje dobre wyniki przy leczeniu zaburzeń fazy lutealnej lub jeśli towarzyszy jej PCOS.

3. Nadmiar prolaktyny może utrudniać pęknięcie pęcherzyka.

4. W cyklach bezowulacyjnych można rozważyć dołączenie do leków indukujących owulację leków obniżających stężenie prolaktyny nawet u osób z prawidłowymi wynikami. W wybranych przypadkach takie postępowanie poprawia skuteczność terapii (tzn. ułatwia zajście w ciążę).

5. Estrogeny oraz środki antykoncepcyjne podnoszą poziom prolaktyny.

6. Badanie prolaktyny ma swoje ograniczenia. Istnieją bowiem trzy rodzaje cząsteczek prolaktyny różniące się ciężarem. Jedynie ta najlżejsza (ale za to stanowiąca ok. 80 % ogółu) jest czynna biologicznie. Z tego powodu zaburzenie proporcji pomiędzy różnymi rodzajami prolaktyny może dać fałszywie zaniżony lub zawyżony wynik.

Hiperprolaktynemia ma charakter czynnościowy lub organiczny (gruczolak). Teoretycznie do odróżnienia tych przypadków może służyć test z metoklopramidem. W teście tym bada się poziom prolaktyny, potem podaje się doustnie 100 mg metoklopramidu i ponownie ocenia stężenie prolaktyny. W warunkach prawidłowych po 60 minutach obserwuje się mniej niż pięciokrotne zwiększenie stężenia prolaktyny. Znaczenie tego testu w praktyce jest jednak niewielkie (nie ma dowodów na jego wartość kliniczną). W przypadku podejrzenia o obecność gruczolaka badaniem rozstrzygającym jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Należy jednak podkreślić, że stwierdzenie gruczolaka najczęściej nie wiąże się ze zmianą sposobu leczenia, bowiem bardzo rzadko interweniuje się chirurgicznie. W związku z tym, że rezonans i tomografia są kosztownymi badaniami to można z nich zrezygnować jeśli

poziom prolaktyny jest niższy niż 50 ng/ml (niektórzy za wartość graniczną przyjmują 100 ng/ml) oraz
nie ma podejrzanych objawów (niewyjaśnione bóle głowy, zaburzenia widzenia) i
stężenie prolaktyny normalizuje się do prawidłowych i względnie stałych wartości po zastosowaniu leczenia farmakologicznego.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez agneskapineska dnia Śro 16:12, 27 Sty 2010, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
renia1980



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: dolnośląskie

Hej,
czyli rozumiem, że w cyklu bezowulacyjnym nie ma sensu badać prolaktyny.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Pestka
Administrator


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 1724
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Otwock

Nie, dlaczego? Prolaktynę badasz na początku cyklu (ja chyba w 8 dniu robiłam) więc nie możesz zakładać, że będzie bezowulacyjny Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
agneskapineska
Administrator


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Reniu, możesz Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sara37
sara37



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2174
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląsk

Agusiu co się z Tobą dzieje czemu nie piszesz Sad ja na gg pisałam już nie raz a ty cisza co się stało???


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
renia1980



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: dolnośląskie

Witajcie,
wróciłam od endokrynologa i jednak mam niedoczynność tarczycy
Sad więc coś się tam rozjaśniło, przynajmniej wiem co muszę poprawić przed kolejną ciążą. Prolaktyna wg lekarki OK.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mania27



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Reniu jakie masz wyniki i jakie są normy? Powiedz kochana co dokładnie powiedział endokrynolog, jakie dał leki i jak długo musisz je brać...? 3maj się, najważniejsze że wiesz co Ci dolega i będzie dobrze, nawet kobiety z niedoczynnością biorą hormon tarczycy w czasie ciąży i jest ok. tak czytałam. A jaka jest opinia endokrynologa? Pozdrawiam Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
renia1980



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: dolnośląskie

Co do norm i wyników już pisałam wcześniej. Miałam za duże FT3, a tsh 2,38. Pani lekarka wspomniała że najlepiej bybyło jakbym tsh miało ok 1. Kazała mi zrobić też wyniki na przeciw ciała tarczycowe i testosteron. Wspomniała, że w ciąży powinnam dostawać progesteron. Biorę Euthyrox. Na razie mam brać 2 miesiące. Przez 10 dni pół tabletki a potem całą. Kazała też kupić sobie selen i cynk ale najlepiej bez witaminy A. Badania mam zrobić po @, która lada dzień ma się zjawić. Na razie wiem tyle, że strasznie bolą mnie piersi, nie wiem czy po tym hormonie czy...aż się boję, że się pośpieszyłam.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mania27



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 816
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Reniu - podejrzewasz, że mogło się udać? Kochana z tego co wiem to kobiety biorą ethyrox w ciąży, wiec nie martw się, na pewno będzie dobrze, najważniejsze ze masz leki na to co rzeczywiście Ci dolega, a resztą sie nie martw, nie możemy wciąż myśleć, ze to nieodpowiedni moment bo to , bo tamto, będzie dobrze:) zobaczysz Smile) pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
renia1980



Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: dolnośląskie

hejka,
pośpieszyłam się ... ale z wczorajszym wpisem Sad Dostałam @ a piersi i tak szaleją. No cóż przede mną nowy cykl nowa szansa. Chciałam wam dziewczyny podziękować za odpowiedzi, bo tak naprawdę min. dzięki forum wybrałam się do endokrynologa. Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do wyników tarczycy to polecam.
pozdrowionka


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sara37
sara37



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2174
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląsk

witajcie mam już wszystkie badania wklejam jak by któraś chciała sobie coś porównać:


MORFOLOGIA;
OB.-30 stan zapalny mam dyskopatię z naciskiem na rdzeń i reumatyzm więc to skutek zawsze mam wysokie OB. Normy chyba do 12
WBC 3.2 K/ul (4.6-10.2 K/ul)
LMD 2.8 (0.6-3.4)
MID 0.5 (0.0-1.Cool
GRAN 6.0 (2.0-6.9)
RBC 4.31 (4.04-5.4Cool
HGB 14.0 (12.2-16.2)
HCT 42.0 (37.7-47.9)
MCV 97.4 (80.0-97.0)
MCH 32.5 (27.0-32.0)
MCHC 33.3 (31.8-36.0)
RDW 13.8 (11.6-14.Cool
PLT 289. (142.424.)
MPV 12.3 (7.0-12.0)
CHOLEST 226 (120-200) tu też trochę za dużo ale nie tragicznie
TRIGLY 150 (0-150)

MOCZ
SG 1.030
LEU neg
NIT neg
PH 5
ERY neg
PRO neg
GLU neg
ASC neg
KET neg
UBG norm
BIL neg
KOLOR żółty
NABŁONKI 2-4
LEUKOCYTY 3-6

ASPAT 33 (0-31)
ALAT 47 (0-34) trochę za dużo ale podobno nie groźnie jak schudnę powinno wszystko wrócić do normy
FOSF ALK 84 (42-9Cool
AMYLAZA 68 (0-100)
TSH 1.56 (0.270-4.20)

BADNIA NA KRZEPLIWOŚĆ KRWI
CZAS PROTROMBINOWY 12,9s
WSKAŹNIK PROTROMBINOWY 89 (80-120%)
AKTYWNOŚĆ PROTROMBINOWY 81 (70-130%)
INR 1,12
APTT 33,3s (28-34s)

P/c przeciw kardiolipinie IgG 2,70 jedn. GPL
Wartości
0-10 wynik ujemny
10-20 wynik słabo dodatni nie dający podstaw do rozpoznania pełnoobjawowego
zespołu antyfosfolipidowego
powyżej 20 wynik dodatni

P/c przeciw kardiolipinie IgM 13,90 jedn.MPL
0-20 wynik ujemny
20-40 wynik słabo dodatni nie dający podstaw do rozpoznania pełnoobjawowego
zespołu antyfosfolipidowego
powyżej 40 dodatni


P/c p.jądrowe i p.cytoplazmatyczne ,test przesiewowy (IIF.Hep-2)
(ANA 1)
ANA 1 ujemny
Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF)na komórkach Hep-2 NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciwjądrowych i antycytoplazmatycznych.

TESTOSTERON 56,00 ng/dl
normy;
Okres rozrodczy 9-109 ng/dl
Doustne środki antykoncepcyjne 13-83 ng/dl
Po menopauzie 12-130 ng/dl

Hemoglobina glikemiczna
z HbA1c 0.6 g/l
z Hb 14.5 g/l
z HbA1c% 5.7% norma 4.8-5.9
Glukoza na czczo 5.3mmol/l normy(3.9-5.9mmol/l)
95,4mg/dl (70.2-106,2mg/dl)
OGTT-50 po obciążeniu glukozą 50g po 1h wynosił u mnie 12.7mmol/l(228,6mg/dl) a norma jest do7.8mmol/l(140mg/dl)
a po obciążeniu 75g glukozą i po 2h miałam 10.4mmol/l(187.2mg/dl)
czyli nie jest aż tak źle bo jak jest już 200mg/dl to już cukrzyca ja mam stan przedcukrzycowy więc muszę uważać .
Według mnie są ok więc nie mam co szukać wyniki dość dobre krwi aż za dużo jedynie ten cukier muszę pilnować i stosować dietę.
To na tyle rozpisałam się ale może którejś się coś przyda do porównania.
Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
sara37
sara37



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 2174
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląsk

dziewczyny tam gdzie wyszedł mi emotikon w okularach jest liczba 8 i zamknięty nawias Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Badania hormonów
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 11 z 13  

  
  
 Odpowiedz do tematu